Національний банк переглянув правила для страховиків на час воєнного стану
Національний банк оновив ряд норм щодо регулювання та нагляду за діяльністю учасників страхового ринку під час воєнного стану.
Згідно зі змінами до постанови Правління НБУ від 6 березня 2022 року №39, проведені у зв'язку з актуалізацією нормативно-правової бази банку відповідно до нових фінансових законів.
Оновлення визначають особливості щодо:
- застосування алгоритму розрахунку великих збитків за договорами майнового страхування під час визначення розміру капіталу платоспроможності, встановленого в Положенні про вимоги до забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика;
- повноважень тимчасового адміністратора під час виконання обов'язків, визначених у Положенні про призначення, здійснення та припинення тимчасової адміністрації страховика у випадках загрози життю та здоров'ю, зокрема через збройну агресію російської педерації;
- процедур інспекційної перевірки, встановлених у Положенні про організацію та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг, щодо дій у разі відмови в проведенні таких перевірок у віддаленому форматі.
Після набрання чинності цією постановою страховик, під час розрахунку капіталу платоспроможності за класами страхування, використовує компоненти формул, встановлені для застосування у розрахунку капіталу платоспроможності за класами страхування, за періоди, що тривали в межах розрахункових періодів до переоформлення ліцензій страховика відповідно до Закону України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX “Про страхування”. Це замість компонентів формул, що були використані раніше згідно з додатком 3 до Положення. Такі дії здійснюються на підставі даних звітності, поданої до Національного банку за відповідні періоди відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку з питань подання звітності небанківськими фінансовими установами до Національного банку.
Під час воєнного стану в Україні та протягом року після його припинення чи скасування, Національний банк не застосовує заходів впливу до страховика за порушення вимоги щодо відношення суми різниць активів та зобов'язань, визначених в іноземній валюті або в банківських металах, до регулятивного капіталу страховика, встановленої відповідно до положення. Також, не застосовуються заходи впливу за порушення вимоги щодо суми прийнятних активів для покриття технічних резервів за договорами прямого страхування та вхідного перестрахування в кожній окремій валюті під час війни.
При визначенні складу тимчасової адміністрації Національний банк враховує різні фактори, такі як розмір страховика, обсяги та характер його операцій, а також рекомендації Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг.
Під час воєнного стану в Україні були врегульовані особливості застосування вимог низки положень Національного банку:
- Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг.
- Положення про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг.
- Положення про порядок регулювання діяльності кредитних спілок в Україні.
- Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг.
Ці особливості передбачають адаптацію вимог та процедур відповідно до складностей, що виникають у зв'язку з воєнним станом, забезпечуючи стабільність та ефективність фінансової системи країни в умовах кризи.